Abdominoplastika

Tato operace je prováděna na pracovišti: Hradec Králové

Následkem váhových výkyvů, s přibývajícím věkem a u žen po proběhlých těhotenstvích může dojít k tomu, že kůže a podkoží břišní stěny je v nadbytku a dochází k většímu či menšímu převisu. Je-li nadbytek podkoží spojen s nadbytkem kůže, tak už není možné vzhled břicha upravovat například liposukcí, ale je nutno tento nadbytek rovnou chirurgicky odstranit. Abdominoplastika je operační zákrok, při kterém je redukována nadbytečná kůže a podkoží břicha. Při tomto výkonu je možné provést i úpravu rozestupu přímých břišních svalů (diastázy).

Abdominoplastika je prováděna v celkové anestézii a za hospitalizace. Principem operace je, že se příčným (vodorovným) řezem pod dolním okrajem břicha těsně nad ochlupením pronikne až na svalově-vazivovou břišní stěnu a poté se v této vrstvě směrem k horní polovině břicha odděluje vrstva kůže a podkoží od svalově-vazivové části břišní stěny. Břišní dutina zůstává uzavřená. Kůže s podkožím se postupně odděluje až po dolní okraj žeber. Pupek se obřízne a ponechá na místě. Sešitím pochev přímých břišních svalů je možno upravit napětí břišní stěny a mírně také ovlivnit šířku pasu. Uvolněná kůže s podkožím se pak napne a odstraní se její nadbytek. Prořízne se nový otvor pro pupek v jeho původním postavení, pupek se provlékne a všechny rány se zašijí. Upravují se ještě drobné přebytky kůže tak, aby výsledná jizva byla esteticky vyhovující. Výsledná jizva se nachází kolem pupku a obloukovitě v horním okraji ochlupení, kde je možno ji velmi dobře zakrýt spodním prádlem nebo plavkami. I jiný tvar jizev je možný. Zvláště v případě opravdu velkého nadbytku kůže a podkoží je nutné vést řez nejen vodorovným, ale i svislým směrem ve střední čáře. Přítomnost jizev břicha po předchozích operacích také může znemožnit pouze horizontální vedení řezu. V případech extrémního tkáňového nadbytku nelze zajistit dostatečné prokrvení pupku po výkonu a je nutné jeho úplné odstranění. Do podkoží se většinou vkládají drény k odsávání krve a tkáňového sekretu.

Doba hospitalizace po operaci bývá obvykle 2-5 dnů. Drény jsou ponechávány několik dnů podle množství odsávané tekutiny. Po výkonu je možno očekávat mírnou až střední pooperační bolest, kterou lze tlumit podáváním injekcí nebo prášků proti bolesti dle potřeby. Stehy bývají většinou odstraňovány 10-14 pooperační den během ambulantní kontroly. Přibližně 3-6 týdnů po operaci je vhodné nosit stahovací pás nebo elastické prádlo. Fyzické šetření je vyžadováno po dobu 6 týdnů. Důležitou součásti pooperační péče je péče o jizvy. 

Fotogalerie