Blefaroplastika

Tato operace je prováděna na pracovišti: Hradec Králové, Čáslav - Městská nemocnice

Blefaroplastika je kosmetická operace horních nebo dolních víček, při které se odstraňuje kožní nadbytek a tukové váčky víček. Výkon se provádí v místním znecitlivění většinou ambulantně, výjimečně při hospitalizaci. U operace dolních víček je řez veden těsně pod řasami nebo méně často z vnitřní strany dolního víčka přístupem přes spojivkový vak. Zvedá se kožní nebo kožně-svalový lalok a následně se dle potřeby upravují tukové váčky. Po zmenšení kožního či kožně-svalového nadbytku se operační rána uzavírá. V případě přístupu přes spojivku se pouze upravují tukové váčky. Při operaci horních víček operatér odstraní nadbytek kůže a v případě potřeby i přebytek tukových polštářků pod kruhovým očním svalem, který se někdy rovněž upravuje. Následná jizva horního víčka je uložena v ohybu víčka, takže není při otevřených očích patrná. Při nutnosti korekce většího nadbytku zasahuje pak jizva zevně od vnějšího očního koutku.

Po operaci se přikládá na operované víčko náplast a sterilní krytí tak, aby oči nebyly nikdy zcela zakryty. Časně po operaci je vhodné víčka ledovat dle doporučení lékaře, dodržovat klidový režim a polohu se zvýšenou horní polovinou trupu, která je prevencí rozvoje větších otoků. Stehy se odstraňují 5.-7. pooperační den. 


Fotogalerie

Poučení po blefaroplastice

Po operaci se přikládá na operované víčko náplast a sterilní krytí tak, aby oči nebyly nikdy zcela zakryty. Po výkonu nelze řídit automobil a je třeba si zajistit odvoz domů. Časně po operaci je vhodné dodržovat klidový režim a polohu s mírně zvýšenou horní polovinou trupu, která je prevencí rozvoje větších otoků.

Pooperační průběh je spojen většinou s malou mírou bolestivosti, která by měla mít tendenci k pozvolnému ústupu. Pro tlumení bolesti spojené s nekomplikovaným pooperačním hojením jsou dostačující běžně dostupné léky proti bolesti ve standardním dávkování, které je vždy uvedeno v příbalovém letáku.

První kontrola po operaci je většinou za 24 až 48 hodin po výkonu. Doba rekonvalescence po této operaci může být při nekomplikovaném průběhu 5-10 dnů. Stehy se odstraňují 5.-7. pooperační den. První týden po odstranění stehů je nutno dbát zvýšené opatrnosti a mechanicky čerstvou jizvu nemasírovat, aby nedošlo k rozestupu operační rány. Zbytkový otok víček může přetrvávat několik týdnů. Po operaci lze za 2-3 dny vykonávat běžnou, například kancelářskou práci. Do odstranění stehů je vhodné vyloučit namáhavější fyzické aktivity. K běžné sportovní zátěži se lze vrátit za 2-3 týdny po operaci.

V průběhu prvních dnů po operačním výkonu je vhodné víčka s přestávkami chladit/ledovat. Led vložte do neprodyšné fólie nebo igelitového sáčku, aby se krycí obvaz na víčkách nenamočil a přes obvaz nebo vrstvu látky (utěrka, kapesník) chlaďte maximálně 20 minut a poté chlazení na 20 minut přerušte. Ledování má smysl během prvních 2-3dnů po operaci, v dalších dnech pak pouze pokud přetrvává otok.

Zhojené jizvy je vhodné promašťovat mastným krémem. Lze použít jakýkoliv mastný krém, optimálně s co nejjednodušším složením, abychom zabránili případné alergizaci. Lze také použít masti s příměsí silikonu, které by měly snižovat riziko vzniku hypertrofických jizev. Působení trvalého tlaku zabraňuje hypertrofickému hojení a urychluje vyzrávání jizev. Cca za 2 týdny po odstranění stehů proto doporučujeme začít provádět tlakové masáže. Ty se provádí tak, že tlačíte bříškem prstu na jizvu proti podkladu takovou silou, aby se nehtové lůžko odkrvilo a tlak ponecháte působit cca 30 sekund. Poté povolíte a prst přesuneme na vedlejší část jizvy a celý postup opakujete. Přes jizvu tedy prstem nepřejíždíte, pouze tlačíte. Tímto způsobem promasírujete celou jizvu, zaměřte se zvláště na zevní a vnitřní koutek. Tlakové masáže provádějte alespoň 5x denně po dobu 10-ti minut. Čím častěji, tím lépe. Viditelný efekt lze očekávat nejdříve za 1-2 měsíce.

Jizvu je vhodné chránit před slunečním zářením nejméně po dobu 2-3 měsíců po výkonu. Lze ji chránit např. krémy s ochranným UV faktorem, nejlépe faktor 30 a více a vhodné je i používání slunečních brýlí.

Pokud se v prvních dnech po operaci objeví mírné pálení očí, doporučujeme použít běžné oční kapky k výplachu po 2 hodinách do odeznění příznaků. V případě zhoršení bolestí, zvětšení otoku víček, roztržení operační rány, zvýšení tělesné teploty, při významně prosakujícím obvazu nebo dokonce při poruše zraku doporučujeme kontrolu lékařem dříve než bylo domluveno.