Zmenšení prsů

Tato operace je prováděna na pracovišti: Hradec Králové

Zmenšení prsů je operační výkon, jehož hlavním účelem je zmenšení celkového objemu prsů při zachování jejich estetického vzhledu. Hlavním důvodem je chronické přetěžování páteře při výrazně velkém poprsí (hypertrofie, gigantomastie). Za určitých podmínek může být tato operace hrazena ze zdravotního pojištění.

Je vhodné podstoupit operaci až v okamžiku, kdy pacientka neplánuje další těhotenství. Modelace, redukce při použití některých operačních technik nemusí znemožnit pozdější případné kojení, ale při dalším těhotenství se může pozitivní estetický efekt operace významně zredukovat až úplně vymizet.

Určitou nevýhodou operace je vznik jizev kolem bradavky, případně i pod dvorcem ve střední čáře a v podprsní rýze, které jsou trvalé.

Zmenšovací operace prsů je prováděna v celkové anestezii a při hospitalizaci. Krátce před operací se provede na prsou nákres budoucích řezů. Operace se provádí v celkové anestézii a trvá průměrně 2-3 hodiny. Dvorec s bradavkou se kruhově obřízne a ponechá se na části prsní žlázy. Ostatní kůže prsu se od prsní žlázy uvolní. Dále se odstraňuje nadbytek tkáně prsní žlázy a ta se pak modeluje do požadovaného tvaru a velikosti. Dvorec s bradavkou se posunuje o několik centimetrů směrem nahoru a tkáň prsu se kolem tělesa žlázy jakoby "obalí", přičemž se též odstraňuje její nadbytek. Výsledná jizva na prsu, má různý tvar a velikost dle způsobu provedené operace. Nejčastěji však má výsledná jizva tvar obráceného písmene T, kdy vzniká jizva cirkulárně okolo dvorce a poté pokračuje kolmo dolů a nakonec i horizontálně v podprsní rýze. Pokud je objem a pokles prsní žlázy příliš velký, je nutné prsní dvorce a bradavku přenést jako volný kožní transplantát. V tomto případě bude dvorec i bradavka zcela necitlivá. K odvádění sekretu z rány se při operaci zavádějí drény. O konkrétním způsobu operace zvoleném ve Vašem případě Vás poučí Váš operatér.

Doba hospitalizace je v souvislosti s operací 3-5 dnů. Drény jsou většinou ponechávány několik dnů po operaci. V časném pooperačním období jsou podávány injekce nebo tablety proti bolesti podle potřeb pacientky. Stehy jsou většinou odstraňovány 7.-14. pooperační den. Po dobu 3-6 týdnů po operaci je nutno nosit speciální elastickou podprsenku. Fyzické šetření je vyžadováno po dobu 6 týdnů. 

Fotogalerie

Poučení po operaci

Obvaz a operační rány se snažte udržet v suchu a v čistotě, snížíte tak riziko infekčních komplikací. Pokud se rány hojí dobře, je možno se od 4.-6. pooperačního dne opatrně sprchovat. Zda je to možné právě u Vás, Vám sdělí ošetřující lékař. Náplasti jsou v tomto případě obvykle nalepeny přímo na ránu a proto je při sprchování ponechte na místě, pouze opatrně osušte. V ostatních případech však operační ránu namočit ani sprchovat do jejího zhojení nelze. Stehy se obvykle odstraňují po 2-3 týdnech od operace, ale převážná většina stehů je vstřebatelných. Doba rekonvalescence po této operaci bývá v závislosti na rozsahu operace, pooperačním průběhu a druhu a namáhavosti vykonávané práce 3 až 6 týdnů.

Hojení operační rány je spojeno s určitou mírou bolestivosti, která by měla mít tendenci k pozvolnému ústupu. Bývá malé, maximálně střední intenzity. Pro tlumení bolesti spojené s nekomplikovaným pooperačním hojením jsou dostačující běžně dostupné léky proti bolesti ve standardním dávkování, které je vždy uvedeno v příbalovém letáku.

Po tomto typu operace prsů je vždy nutné nosit po dobu cca 4-8 týdnů speciální elastické prádlo, které usnadňuje hojení rány a napomáhá formovat správný tvar prsů. Speciální elastickou podprsenku je nutno nosit po celou dobu rekonvalescence ve dne i v noci. I poté ale doporučujeme po určitou dobu nosit pevnou sportovní podprsenku při sportovní zátěži. Volba běžného spodního prádla po skončení rekonvalescence není omezena, je nutno dbát pouze na jeho pohodlnost.

Při operaci prsů vždy vznikají větší či menší jizvy a jejich vzniku se nelze vyhnout. Naší snahou je vytvořit takové jizvy, které jsou co nejmenší a které co nejrychleji vyzrají a jsou poté co nejméně nápadné. Obecně platí, že každá jizva vyzrává minimálně 3-6 měsíců, u rozsáhlých jizev tento proces může trvat až 2 roky. Počáteční zarudnutí jizvy, která je někdy barevně výrazná, postupně odeznívá, jizva bledne a stává se méně nápadnou. Může také dojít k roztažení jizvy, jejímu ztuhnutí nebo k vytvoření hypertrofické, výjimečně keloidní, jizvy. Aby k tomu nedošlo a aby jizvy co nejrychleji a co nejlépe vyzrávaly doporučujeme několik opatření.

Jizvu je vhodné promašťovat mastným krémem. Lze použít jakýkoliv mastný krém, optimálně s co nejjednodušším složením, abychom zabránili případné alergizaci. Lze také použít masti s příměsí silikonu, které by měly snižovat riziko vzniku hypertrofických jizev. Jizvu je vhodné chránit před slunečním zářením nejméně po dobu 2-3 měsíců po výkonu. Lze ji chránit mechanicky např. přelepením náplastí nebo zakrytím oděvem, nebo krémy s ochranným UV faktorem, nejlépe faktor 30 a více.

Působení trvalého tlaku zabraňuje hypertrofickému hojení a urychluje vyzrávání jizev. Cca za 2 týdny po odstranění stehů proto doporučujeme začít provádět tlakové masáže. Ty se provádí tak, že tlačíte bříškem prstu na jizvu proti podkladu takovou silou, aby se nehtové lůžko odkrvilo a tlak ponecháte působit cca 30 sekund. Poté povolíte a prst přesuneme na vedlejší část jizvy a celý postup opakujete. Přes jizvu tedy prstem nepřejíždíte, pouze tlačíte. Tímto způsobem promasírujete celou jizvu. Tlakové masáže provádějte alespoň 5x denně po dobu 10-ti minut. Čím častěji, tím lépe. Viditelný efekt lze očekávat nejdříve za 1-2 měsíce. U starších nebo rozsáhlých jizev se výsledek může dostavit i později.

Vzhled jizev je možno dále zlepšit a vyzrávání urychlit použitím silikonových gelů. Jedná se o tuhé gely, které se neroztírají, ale přikládají se na zhojenou jizvu. Přikládají se gelovou stranou na jizvu a je nutno je připevnit náplastí, obvazem nebo kompresivním návlekem, protože samy o sobě na kůži nedrží. Mohou být přiloženy až 18 hodin denně, ale pak je nutno je sejmout a nechat pokožku několik hodin volně dýchat. Gely jsou omyvatelné a používají se opakovaně.

Opakovaná aplikace biostimulačního laseru zabraňuje tvorbě hypertrofických jizev a urychluje jejich vyzrávání. Biostimulační laser by však měl být podáván v dostatečné dávce. Doporučujeme obrátit se na specializované pracoviště, které se laserovou léčbou jizev zabývá.